Rzeka
Czarna Hańcza

Czarna Hańcz to rzeka idealna do zorganizowania spływu kajakowego. Jest piękna, wręcz majestatyczna, miejscami bardzo zmienna, raz leniwa, a innym razem rwąca jak górski potok. Otoczona przecudną przyrodą Suwalszczyzny zachwyca.

Pomożemy zorganizować Ci spływ Czarną Hańczą. Zapraszamy Kajaki – Strumyk.

Zapraszamy do strumyka

Turysto pamiętaj !

Przebywając na terenie Wigierskiego Parku Narodowego (również płynąc kajakiem, statkiem i jadąc kolejką wąskotorową) masz obowiązek posiadania karty wstępu.

Spływy kajakowe Czarną Hańczą, Rospudą i Marychą to świetny pomysł na aktywne i nie wyczerpujące spędzenie czas. Spływy kajakowe już od lat cieszą się dużą popularnością. Pozwalają zapoznać się z rzeką, odwiedzić jej najciekawsze zakątki, miło spędzić czas i wrócić do naszego ośrodka, bądź w inne zaplanowane miejsce (zapewniamy Państwu transport na i ze spływu). Dla ułatwienia wyboru na jaki szlak się zdecydować, wybraliśmy najpiękniejsze z nich. Czarną Hańczę podzieliliśmy na trzy unikatowe etapy – każdy z nich jest niepowtarzalny i urokliwy, każdy z nich jest inny, natomiast z Rospudy i Marychy wybraliśmy po jednym odcinku.

Przebywając na terenie Wigierskiego Parku Narodowego ( również płynąc kajakiem, statkiem, kolejką wąskotorową, rowerem) turyści mają obowiązek posiadania kart wstępu.

Cennik kart wstępu do WPN

1. Karta wstępu jednodniowa – pełnopłatna: 7,00 zł, ulgowa: 3,50 zł
2. Karta tygodniowa – pełnopłatna: 15,00 zł, ulgowa: 7 zł 50 gr
3. Karta dwutygodniowa – pełnopłatna: 21,00 zł, ulgowa:10,50 zł

Posiadaczom kart dużej rodziny wstęp jest bezpłatny,
Karty można zakupić w naszej bazie kajakowej STRUMYK, w punktach kontroli WPN na trasie lub na stronie WPN.

Świadczenia:

przewóz uczestników na spływ i po spływie
– kajaki typu vista, sprinter, eoli
– wiosło typu DR. Kajak TNP, kapoki w różnych rozmiarach od 15 kg
– bezpieczny parking w naszej bazie kajakowej gratis
– dziecko które płynie w kajaku trzyosobowym z dostawką (nie w kajaku trzyosobowym dla osób dorosłych !!!) jako trzecia osoba płaci 50% ceny , dziecko do lat trzech gratis.

Po zakończeniu spływu osoby biorące w nim udział mają w obowiązku pomóc kierowcy załadować na przyczepę kajaki którymi płynęli.

spływy w Kajaki-Strumyk

Zapraszamy do strumyka

O naszej Czarnej Hańczy

Najbardziej znany szlak kajakowy w Polsce

Spływ kajakowy Czarną Hańczą to najbardziej znany szlak kajakowy w Polsce. Wzdłuż Czarnej Hańczy znajduje się dużo pól biwakowych, namiotowych, stanic oraz gospodarstw agroturystycznych, w których można się zatrzymać nie posiadając namiotu. Jedną z atrakcji spływu jest sprzedaż przez mieszkanki okolicznych wsi przysmaków – wprost do kajaka. Gospodynie serwują racuchy, pączki, pyszne gorące jagodzianki oraz inne smakołyki w tym również nasze regionalne kartacze. Inną ciekawą atrakcją spływu jest 7 śluzowań obsługiwanych ręcznie.

Czarna Hańcza jest największą rzeką Suwalszczyzny. Przepływa przez bardzo ciekawe tereny, nieraz o unikalnych walorach krajobrazowych, geologicznych, historycznych i etnograficznych. Czarna Hańcza jest lewobrzeżnym dopływem Niemna. Rzeka mierzy 141,7 km, z czego w Polsce 107,80km. Wypływa ze wzgórz morenowych leżących na północ od jeziora Hańcza i na wysokości wsi Rygol łączy się z Kanałem Augustowskim. Do pokonania trasy od jeziora Wigry do jej połączenia z Kanałem Augustowskim we wsi Rygol potrzeba 3-5 dni. Rzeka płynie tu spokojnym nurtem, a jedyną przeszkodą na odcinkach puszczańskich są powalone drzewa przez wiatr lub bobry.


Trasa spływu Czarną Hańczą


Trasę spływu Czarną Hańczą można połączyć z Kanałem Augustowskim. Płynąc na zachód do Augustowa mamy wtedy do pokonania około 90 kilometrów. W przypadku trasy w kierunku wschodnim, mamy do pokonania 10 km do śluzy Kurzyniec, gdzie jest przejście graniczne z Białorusią. Kanał Augustowski to zabytek dziewiętnastowiecznej techniki, który łączy Wisłę i Niemen. Wykorzystuje polodowcowe pasmo jezior augustowskich oraz doliny rzek Biebrzy, Netty, Czarnej Hańczy i Niemna. Naturalne zbiorniki i cieki wodne, połączone za pomocą urządzeń hydrotechnicznych , w tym osiemnastu śluz , utworzyły drogę wodną o długości 103,60 km. Płynąc z Rygola do Augustowa pokonujemy siedem śluz: Sosnówek (różnica poziomów 2,98m) czas śluzowania, Mikaszówka (różnica poziomów 2,44m) , Perkuć (różnica poziomów 2,91m) , Paniewo- dwukomorowa (różnica poziomów 6,29m) , Gorczyca (różnica poziomów 2,81m), Swoboda (różnica poziomów 1,70m), Przewięź (różnica poziomów 0,86m). Na tej Trasie Kanał Augustowski łączy kilka jezior: Mikaszówek, Mikaszewo, Krzywe, Paniewo, Orle, Gorczyckie, Studzieniczne i Białe. Trasa spływu Czarną Hańczą nie należy do najłatwiejszych tras kajakowych, ale to stanowi jej walor i doceniane jest nawet przez wytrwnych kajakarzy. Walory przyrodnicze, klimat i atmosfera spływu Czarną Hańczą wywierają wrażenia na lata. Ten szlak po prostu trzeba zaliczyć.


Śluzowanie na Kanale Augustowskim


Śluzowanie na Kanale Augustowskim jest odpłatne: 4,70 zł do godz.16.00 i 9,40 zł po godz. 16.00. Wzdłuż Czarnej Hańczy znajduje się dużo pól biwakowych, namiotowych, stanic oraz gospodarstw agroturystycznych, w których można się zatrzymać nie posiadając namiotu. Jedną z atrakcji spływu jest sprzedaż przez mieszkanki okolicznych wsi – przysmaków wprost do kajaka. Gospodynie serwują racuchy, pączki, pyszne gorące jagodzianki oraz inne smakołyki w tym również nasze regionalne kartacze.

Masz pytania? Zadzwoń
Kajaki Strumyk
Kajaki Strumyk

Jarek i Sylwia Hołubowicz

"

Kajaki-Strumyk// firma rodzinna

Jarek i Sylwia Hołubowicz

Spływy kajakowe organizujemy już od ponad 20 lat. Sami kochamy aktywny wypoczynek i naszą pasją staramy się dzielić z naszymi gośćmi. Jeśli chcesz odpocząć na łonie natury i podziwiać przepiękne krajobrazy Suwalszczyzny – postaramy się Ci w tym pomóc.

STRUMYK Zobacz naszą bazę